Kako je nastao izraz panika?
Stari su Grci vjerovali da strah i uznemirenost izaziva bog Pan. Pan je bio bog paše, stoke i zaštitnik pastira i lovaca, ljubitelj glazbe i najbolji plesač među bogovima. Imao je kozje uši, bradu i noge kao jarac, a po cijelom je tijelu bio dlakav. Svojom je pojavom plašio ljude – izazivao paniku, pa je po njemu nastala riječ panika.
Zašto se kaže “pasja vrućina”?
“Pasje vrućine” traju od početka srpnja do kraja kolovoza, najveći dio ljeta. U tom razdoblju najveće su žege, zrak je vruć i sparan. Mnogi ljudi zapitaju se ponekad kakvu vezu imaju takvi dani ljetne žege s psima. Odgovor obično ne nalaze, jer je porijeklo tog izraza mutno i gubi se u dalekoj prošlosti. Zapravo je izraz “pasji dani” nastao još u rimsko doba, kad se vjerovalo da Sirius, zvijezda Pas, pojačava u tom razdoblju toplinu koja dolazi sa Sunca, pa se zato stvaraju ekstremno visoke temperature. Rimljani su te dane zato nazvali dies caniculares (pseći dani, dani pasa). Iako je , dakako, besmisleno misliti ili tvrditi da Sirius dodaje svoju toplinu Sunčevoj u ljetno doba (to je besmisleno već i zato što je ta zvijezda 540.000 puta udaljenija od Sunca), Rimljani su, ako ništa, barem naslutili njezinu temperaturu, koja iznosi na površini 10.000 stupnjeva, što je gotovo dva puta više od temperature na površini Sunca.
Zašto se pereci baš tako zovu?
Kako je policijski auto dobio ime „marica“?
Zašto se kaže trivijalan?
U drevnom Rimu bilo je poznato: ozbiljni razgovori vodili su se na trgovima, forumima, a manje značajni, bla-bla razgovori, na raskrižju triju ulica (tri-via). Postojala je i zaštitnica raskrižja, božica Trivija, i vjerojatno je po tome ono svakidašnje, beznačajno, sporedno ili previše poznato dobilo naziv trivijalno.
Kako je nastao izraz fijasko?
Venecijanci su u 15. stoljeću koristili samo najčišće staklo za izradu raznih staklenih predmeta po kojima su se proslavili. Staklo u kojemu je bilo i najmanje nečistoće odbacivali su i od njega pravili male plosnate boce ''fiaske''. Kad danas za nešto želimo reći da je doživjelo veliki neuspjeh, slom ili blamažu, koristimo riječ fijasko.
Kako je nastao izraz rogonja?
Bizantski car Andronik II. Paleolog (vladao 1282. do 1328.) održavao je ljubavne veze s najljepšim ženama svoje prijestolnice, Carigrada. Da bi njihove muževe zavarao, svima im je dodijelio pravo na lov, čiji su znak bili rogovi. Taj znak su smjeli pričvrstiti na svojim kućama, kao znak priznanja i povlastice dobivene od cara. Muževi su se tome radovali, a žene su se trudile taj znak opravdati. Samouvjereni je car znao o njima u javnosti reći:
– Moji dragi rogonje!
Otad kažu o muževima nevjernih žena da su rogonje.
Druga priča kaže da je jedan francuski kralj običavao muža neke dvorske dame koja mu se svidjela poslati u lov kako bi on mogao u to vrijeme biti s njegovom ženom. Muž bi kao dokaz da je bio u lovu morao donijeti kralju jelenje rogove. Oni na dvoru koji su znali o čemu je riječ podrugljivo su ga zvali rogonjom.
Latest comments